hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Шановні друзі, наш сайт існує завдяки лише Вашій фінансовій підтримці. Не забутьте скласти благодійну пожертву на наш рахунок: ПриватБанк - 4149 6090 0384 6062
Dear friends, our website exists because of your financial support. Don’t forget to donate to this bank account: 4149 4993 8247 2718 (USD)

Зеленський взявся за корінні народи Криму, Росія поскаржилася ЄС: у чому суть законопроєкту

Зеленський взявся за корінні народи Криму, Росія поскаржилася ЄС: у чому суть законопроєкту Опубліковано: Карташева А. Зеленський взявся за корінні народи Криму, Росія поскаржилася ЄС: у чому суть законопроєкту // Obozrevatel. – 2021. – 16 червня [Електронний ресурс] Режим доступу: https://news.obozrevatel.com/ukr/society/zelenskij-viznachiv-tri-korinni-narodi-ukraini-chomu-nemae-rosiyan-i-yak-tse-dopomozhe-povernuti-krim.htm

Президент Володимир Зеленський попросив парламент визнати корінними народами України кримських татар, караїмів і кримчаків. Після окупації Криму Росія почала масово порушувати права цих етносів, тому офіційний Київ вирішив на законодавчому рівні розширити їхній правовий статус. Росія вже встигла відреагувати на ініціативу глави нашої держави і навіть поскаржилася європейцям, що "про росіян забули".

У чому суть документа?

Президентський законопроєкт передбачає, що корінними народами є етнічні спільноти, які сформувалися на території України, визнають себе меншиною в складі її населення і не мають власного державного утворення за межами України. Але у них є своя мова, культура, традиції, соціальні, культурні або представницькі органи.

Корінними народами, які сформовані на Кримському півострові, пропонують визнати кримських татар, караїмів і кримчаків.

Їм нададуть широкий спектр прав, зокрема:

• на захист від геноциду, насильства або дискримінації;

• на зміцнення своїх політичних, соціальних, культурних інститутів;

• визначати свою символіку і відроджувати мову, історію і традиції;

• створювати свої навчальні заклади, вивчати мови корінних народів.

На практиці цей законопроєкт розрахований не на миттєві зміни, а на майбутні перспективи. Головний результат, який хочуть отримати відразу після ухвалення, це закріплення права цих корінних народів на землі Криму і право на самовизначення. Про це в коментарі OBOZREVATEL розповіла членкиня профільного комітету, нардеп від "Слуги народу" Неллі Яковлєва.

"Законопроєкт повинен стати певним інструментом деокупації, оскільки в тексті визначається, що ці корінні народи фактично претендують на історичну територію Криму", – сказала вона.

Про інші народи не забули

В Україні є національні меншини, які можуть затаїти образу на те, що про них у цьому документі не сказано ні слова. Перерахувати всі народи, які представлені в нашій країні, як і підрахувати їхню кількість – вкрай важко. Адже останній перепис населення в Україні був ще в далекому 2001 році. Утім, у Верховній Раді запевнили, що на продовження теми готують ще одну ініціативу.

"Щоб не образити всіх інших, депутатами буде поданий інший законопроєкт про національні меншини, який регулюватиме статус усіх народів та етнічних груп, що проживають на території України. Це два паралельні процеси. Уже проведені консультації з різними етнічними спільнотами", – розповіла Яковлєва.

До речі, історики наполягають, що на території сучасної України жодна нація чи етнос не мають ніяких юридично-історичних підстав, щоб вважатися корінними народами, крім самих українців.

Росіяни обурилися і поскаржилися

Ініціатива Зеленського спровокувала бурхливу реакцію в Росії. Представники країни-агресора були обурені, що президент України "забув про росіян". Держдума РФ поспішила поскаржитися ЄС, заявивши, що розцінююють законопроєкт "як образу історичної пам`яті, нову спробу вбити клин між українським, російським та іншими корінними народами України".

Яковлєва відзначила, що Україна не може визначати росіян корінним народом, має бути лише питання статусу нацменшини.

"Загалом національні меншини в Україні об`єднані в спільноти, у них є свої представники та лідери. Але коли члени комітету проводили консультації з різних етнічних спільнот, то не побачили потужних масштабних організацій, які захищали б в Україні інтереси саме російської меншини. Ми не розуміємо навіть кількість людей, які визначають себе як російська етнічна меншина", – говорить нардепка.

Український історик Павло Гай-Нижник пояснив, що росіяни не можуть претендувати на статус корінного народу і на Крим. А їхні дії та обурення – звичні маніпуляції.

"Передусім, коли йдеться про корінні народи, то маються на увазі нації або етноси, які не мають іншої батьківщини і з давніх часів жили в Криму. Росіяни не мають жодного стосунку до цієї території, тому що вони прийшли як імперські загарбники. Це політичні маніпуляції з боку Росії, вони жодним чином не можуть претендувати ні юридично, ні історично. Немає ніяких зачіпок або підстав, якби навіть і хотілося, внести їх до корінних народів", – заявив він.

Загалом цей законопроєкт називають рамковим, тобто він лише визначає загальні речі, встановлює напрями певної політики. Цей та інші схожі документи хочуть ухвалити до проведення саміту "Кримської платформи", який відбудеться вже в серпні, щоб було якомога більше законодавчих інструментів для посилення позицій України в процесі деокупації півострова.

Антоніна Карташева 
БУЛАВА Youtube Youtube