hai-nyzhnyk@ukr.net
Custom Search

«Україна – держава-трансформер, яку зібрала й контролює космополітично-денаціональна кланова мафія, що вибудувала в країні новітній неофеодалізм за принципом політико-економічного майорату. У цієї злочинної влади – приховане справжнє обличчя, що ховається під кількома масками, подвійне дно із вмонтованими нелегальними (нелегітимними) додатковими рушіями, механізмами та схемами управління, а шафа її уже давно переповнена потаємними скелетами, яким чим далі тим більше бракує у ній місця і які ось-ось виваляться на світ Божий» Павло Гай-Нижник

Шановні друзі, наш сайт існує завдяки лише Вашій фінансовій підтримці. Не забутьте скласти благодійну пожертву на наш рахунок: ПриватБанк - 4149 6090 0384 6062
Dear friends, our website exists because of your financial support. Don’t forget to donate to this bank account: 4149 4993 8247 2718 (USD)

Павло Гай-Нижник

Мумм фон Шва́рценштайн Альфонс-Філіпп

Енциклопедія сучасної України МУММ фон ШВА́РЦЕНШТАЙН Альфонс-Філіпп (Mumm von Schwarzenstein Alfons Philipp; 19.03.1859, м.Франкфурт-на-Майні, Німеччина – 10.07.1924, м.Портофіно, Італія) – німецький дипломат. Від 1879 навч. у Ґеттінґен., Ляйпциз., Гайдельбер. ун-тах, 1882 здобув докторат із права у Берлін ун-ті. Від 1885 перебував на дипломат. службі, зокрема від 1900 – посол Німеччини у Китаї (автор цінних аматор. фото цієї країни), від 1906 – у Японії. Від 1911 – на пенсії. З поч. 1-ї світ. війни повернувся на дипломат. службу: 1914–16 працював у відділі друку Центр. упр. зовн. служби, а також нач. відділу зовн. пропаганди Центр. упр. зовн. служби. У березні–квітні 1918 – посол Німеччини в УНР, у квітні–листопаді того ж року – в Українській Державі. Гол. завданням М. було забезпечення експорту хліба з України до Центр. держав у співпраці з урядом УНР і УЦР. Намагався вплинути на них у питаннях відновлення приват. власності на землю та зміни соц.-екон. і фінанс. політики, однак дійшов висновку, що подальша співпраця з кер-вом УНР не можлива. Разом із генералом В.Ґренером став одним з організаторів повалення УНР та співавтором і натхненником консервативно-бурж. перевороту в Києві 29 квітня 1918, внаслідок якого до влади прийшов гетьман П.Скоропадський. За Гетьманату опікувався налагодженням екон. співпраці, насамперед орг-цією постачання продовольства до Німеччини, а також запровадженням в Українській Державі влас. стабіл. фінанс.-екон. системи та міцної грош. одиниці. Водночас був противником створення Українською Державою влас. флоту, заважав гетьман. спецслужбам жорстко протидіяти ліво-соціаліст. підпіллю та більшов. дипломат.-розвідув. агентурі. У вересні 1918 разом із кайзером Вільгельмом ІІ вітав гетьмана П.Скоропадського у Берліні під час його офіц. візиту в Німеччину. Почес. голова Укр.-нім. т-ва в Берліні. У листопаді 1918 вийшов у відставку й повернувся до Німеччини, 1920 переїхав у Портофіно.

Літ.: Гражданская война на Украине: Сб. док. и мат. Т.1. 1967; Гай-Нижник П. Українська дипломатія й міжнародна фінансова політика урядів Центральної Ради, Української Держави (Гетьманату) та Директорії УНР (1917–1922 рр.). 2016 (обидві – Київ).

П. П. Гай-Нижник    


Енциклопедія сучасної України


Опубліковано: Гай-Нижник П.П. Мумм фон Шва́рценштайн Альфонс-Філіпп // Енциклопедія сучасної України. – Т.22. – К.: Інститут енциклопедичних досліджень НАНУ; НТШ, 2020. – С.


 
БУЛАВА Youtube Youtube