Павло Гай-Нижник, В’ячеслав Яремчук
Блок «Лівих і лівоцентристських сил»
(«Лівий блок»)
Блок «Лівих та лівоцентристських сил» («Лівий блок») – блок політичних партій, створений 14 вересня 2009 р. за ініціативи КПУ на підтримку кандидатури П.Симоненка під час президентської виборчої кампанії 2010 р., а також для спільної участі у виборах до Верховної Ради України, місцевих органів самоврядування, міських, селищних і сільських голів.
Перші практичні кроки у напрямі появи блоку були зроблені ще у 2005 р. під час актуалізації КПУ ідеї створення «лівого фронту», а вже на 1-му етапі позачергового XLIII з’їзду КПУ (19 жовтня 2008 р.) заснування «лівого блоку», «лівоцентристської коаліції» політичних партій на чолі з комуністами було визначене як практичне завдання. Початок створенню блоку, до якого увійшли КПУ, Партія «Справедливість» (лідер – С.Ніколаєнко; нині – Партія «Об’єднані ліві і селяни»), Політична партія «Союз Лівих Сил» (лідер – В.Волга) та СДПУ(о) (лідер – Ю.Загородній), поклало підписання 14 вересня 2009 р. головами партій-учасниць угоди про створення і принципи діяльності виборчого блоку. Головою політичної ради блоку було обрано П.Симоненка. До об’єднання не увійшли СПУ та ПСПУ, які взяли участь у виборах самостійно. Блок, який задекларував себе відкритим для всіх політичних сил, був опозиційно налаштований до Президента В.Ющенка.
Згідно з прийнятою декларацією (14 вересня 2009 р.) учасники виборчого альянсу висували своєю метою радикальну зміну політичного курсу України, спрямовану на «відвернення катастрофи», виведення країни з глибокої системної кризи, ліквідацію «антинародного компрадорського режиму» націонал-радикалів, «помаранчевої влади» й спрямування суспільства на соціалістичний шлях розвитку. Декларація націлювала на призупинення процесу приватизації та повернення у власність держави стратегічних підприємств і галузей народного господарства, реалізацію у повному обсязі конституційних прав і свобод громадян, завершення конституційної реформи, недопущення будь-яких спроб «реабілітації та пропаганди фашизму і націоналізму». Окрім низки завдань у політичній, економічній, соціальній та гуманітарній сферах, передбачалося проведення у 2010 р. референдуму щодо входження України до ЄЕП, НАТО та надання російській мові статусу другої державної, відновлення відносин стратегічного партнерства і всебічного співробітництва з країнами СНД, передусім з Російською Федерацією та Республікою Білорусь.
20 жовтня 2009 р. на І міжпартійному з’їзді «Лівого блоку» була ратифікована вереснева угода та висунуто кандидатом на пост Президента України П.Симоненка. У своїй передвиборчій програмі, яка базувалася на ідеях вищезгаданої декларації, П.Симоненко висунув завдання створення умов для прискореного переходу країни до соціалізму, серед яких – ініціювання проведення позачергових виборів до Верховної Ради України у 2010 р., ліквідація інституту президентства та створення «повноцінної парламентської республіки на соціальних принципах», всенародне обговорення розробленого КПУ проекту Конституції України. 23 жовтня 2009 р. кандидатура П.Симоненка як єдиного кандидата на пост Президента України від «Лівого блоку» була зареєстрована ЦВК. Наприкінці року претенденту висловили підтримку 26 громадських організацій України.
За результатами І туру президентських виборів, які відбулися 17 січня 2010 р., П.Симоненко здобув підтримку 872 908 виборців (3,55% голосів), зайнявши 6-те місце серед 18 кандидатів. Напередодні ІІ туру виборів Президента України між «Лівим блоком» та кандидатом у Президенти України В.Януковичем була підписана довгострокова угода про співпрацю, відповідно до якої блок зобов’язувався організаційно та політично підтримувати кандидатуру В.Януковича на виборах. Останній у разі перемоги мав сприяти реалізації ідей платформи блоку, у т. ч. запровадження «антикризової політики», що передбачала дотримання принципів демократії і боротьби з корупцією, проведення реформи місцевого самоврядування, скасування недоторканності депутатів, проведення заходів у напрямі забезпечення соціальної справедливості, подолання бідності, дотримання позаблокового статусу України, розвитку відносин з Російською Федерацією та країнами СНД тощо.
У зв’язку зі змінами виборчого законодавства (Закон України «Про місцеві вибори» /нова редакція/ від 10 липня 2010 р.), за якими виборчі блоки вилучалися з місцевих виборів 2010 р., партії, які входили до складу «Лівого блоку», брали участь у них кожна окремо.
Опубліковано: Гай-Нижник П., Яремчук В. Блок «Лівих і лівоцентристських сил» («Лівий блок») // Українська багатопартійність: політичні партії, виборчі блоки, лідери (кінець 1980-х – початок 2012 рр.). Енциклопедичний довідник. – К.: ІПіЕНД ім. І.Ф.Кураса НАН України, 2012. – С.101–102.